Endometrioza je izuzetno bolno stanje u kojem tkivo endometrija, koje inače oblaže maternicu, raste izvan maternice i pričvršćuje se za druge organe poput jajnika, crijeva ili mjehura. Procjenjuje se da endometrioza pogađa oko 10 milijuna žena samo u Sjedinjenim Državama i može negativno utjecati na svako područje ženskog života, od seksualnog života do sposobnosti za rad i podizanje obitelji. Međutim, postoje načini za sprječavanje razvoja ovog stanja ako znate na koje znakove trebate paziti i kako se od njih zaštititi.
Vježbajte
Endometrioza je stanje u kojem tkivo koje inače oblaže unutrašnjost vaše maternice raste izvan nje. To može uzrokovati bol, teško krvarenje i druge simptome. Vježbanje može spriječiti endometriozu smanjenjem upale i poboljšanjem protoka krvi. Osim toga, može vam pomoći u upravljanju stresom, koji može izazvati napade. Za početak ciljajte na 30 minuta umjerene tjelovježbe većinu dana u tjednu. Ako niste navikli biti aktivni, počnite s 10 minuta i produžite. Ne morate raditi intenzivne vježbe — stvari poput hodanja također su odlične! Ako imate endometriozu, posavjetujte se sa svojim liječnikom prije početka programa vježbanja. On će vam moći reći koje su aktivnosti sigurne, a koliko vam odgovara.
Konzumirajte dovoljno vode
Pijenje dovoljno vode jedan je od najjednostavnijih načina za sprječavanje simptoma endometrioze. Kada ste pravilno hidrirani, vaše tijelo može optimalno funkcionirati i ispirati toksine. To može pomoći u smanjenju upale i boli. Pijte i tople ili hladne napitke ako vam to pomaže da ostanete hidrirani. Ostanite aktivni: tjelovježba je ključna za zdrav način života. Ne samo da ima mnoge druge dobrobiti, već može i spriječiti endometriozu.
Sudjelovanje u bilo kojoj vrsti tjelesne aktivnosti povećava protok krvi, što znači da se više kisika i hranjivih tvari isporučuje organima, tkivima, stanicama i mišićima. Jedno je istraživanje pokazalo da su oni koji redovito vježbali imali znatno manje bolova u zdjelici od onih koji nisu vježbali. Izbjegavajte vježbe s visokim učinkom: Trebali bi izbjegavati vježbe s velikim učinkom kao što je trčanje jer mogu pogoršati postojeće lezije.
Općenito, aktivnosti laganih udaraca kao što je hodanje bolje su za žene s ovim stanjem. Nemojte pušiti: pušenje smanjuje cirkulaciju u zdjelici stežući krvne žile dok istovremeno povećava razine upalnih tvari u krvi poput faktora nekroze tumora alfa (TNF-alfa).
Smršavite ako je potrebno
Endometrioza je često povezana s prekomjernom težinom ili pretilošću. To je zato što višak masnog tkiva može proizvesti više estrogena, što može potaknuti rast tkiva endometrija. Gubitak težine može pomoći u smanjenju rizika od razvoja endometrioze ili ublažiti simptome. Međutim, to nije uvijek lako i postoje drugi načini na koje možete smanjiti rizik od endometrioze koji ne uključuju dijetu! Redovito vježbajte: možda već znate da je vježbanje dobro za vas, ali jeste li znali da može spriječiti i neke slučajeve endometrioze?
Kada vježbate, u vašem tijelu se oslobađaju određene kemikalije koje se zovu prostaglandini. Dokazano je da te kemikalije smanjuju upalu i stimuliraju imunološki sustav. Vježbanje ne mora biti naporno da bi se ove dobrobiti ostvarile. Naspavajte se u potpunosti. Sljedeći put kada budete teško zaspali navečer, sjetite se da punih osam sati sna ima mnoge zdravstvene prednosti, uključujući smanjenje šanse za razvoj endometrioze.
Održavajte zdravu razinu estrogena
Endometrioza je često uzrokovana visokim razinama estrogena u tijelu. Estrogen je hormon koji pomaže u regulaciji menstrualnog ciklusa. Postoji nekoliko stvari koje možete učiniti kako biste održali zdravu razinu estrogena u svom tijelu:
- Jedite uravnoteženu prehranu bogatu cjelovitim namirnicama poput voća, povrća i cjelovitih žitarica. Ova hrana sadrži fitoestrogene, biljne spojeve koji mogu pomoći u ravnoteži hormona.
- Vježbajte redovito. Tjelovježba poboljšava cirkulaciju i balansira hormone. Pokušajte vježbati najmanje 30 minuta pet dana u tjednu. I ne zaboravite na vježbe za dno zdjelice! Mogu se raditi bilo gdje, bilo kada i učinit će da se osjećate snažnije tijekom seksa ili tijekom mjesečnice. Vaši mišići dna zdjelice podupiru organe kao što su mjehur, crijeva, maternica i rektum. Ako ti mišići postanu slabi ili prenapeti zbog poroda ili starenja, može doći do curenja urina (inkontinencija) ili stolice (zatvor). Da biste ih vježbali, jednostavno pritisnite područje između vagine i anusa. Zadržite 10 sekundi prije otpuštanja – pokušajte ne stezati nijedan drugi mišić dok to radite!
Jedite dobro uravnotežene obroke
Konzumiranje dobro uravnoteženog obroka važno je iz mnogo razloga. Može vam pomoći da održite zdravu težinu, imate više energije i spriječite bolesti. Endometrioza je bolest koja može biti uzrokovana neravnotežom hormona. Konzumiranje dobro uravnoteženog obroka može spriječiti ovu bolest održavanjem hormona pod kontrolom. Postoji mnogo stvari koje možete učiniti kako biste bili sigurni da jedete dobro uravnotežen obrok. Svakako uključite puno voća i povrća u svoju prehranu. Također, uključite nemasne proteine i cjelovite žitarice. Izbjegavajte prerađenu hranu, slatka pića i prekomjerne količine kofeina.
Smanjite razinu stresa
Jedna od najboljih stvari koje možete učiniti za svoju endometriozu je smanjiti razinu stresa. Stres može pogoršati simptome i pogoršati ih. Također može ometati sposobnost vašeg tijela da se izliječi. Postoji mnogo načina za smanjenje stresa, kao što su vježbanje, tehnike opuštanja i savjetovanje. Možda ćete morati isprobati nekoliko različitih metoda prije nego što pronađete onu koja vam odgovara.
Koristite kontracepciju
Prema Klinici Mayo, jedan od najboljih načina za sprječavanje endometrioze je korištenje kontracepcije. To je zato što kontrola rađanja može pomoći u regulaciji vaših hormona, koji mogu igrati ulogu u razvoju endometrioze. Postoji niz različitih vrsta kontracepcijskih sredstava, stoga razgovarajte sa svojim liječnikom o tome koja je opcija najbolja za vas. Odlučite li se za pilulu, znajte da je potrebno do sedam dana da počne djelovati i da u tom razdoblju ne biste trebali imati nezaštićene spolne odnose.
Imajte redovite mjesečnice
Jedan od načina da spriječite endometriozu je redovita mjesečnica. To znači da biste trebali dobiti mjesečnicu svakih 21 do 35 dana. Postoje mnoge stvari koje mogu utjecati na vašu mjesečnicu, poput stresa, prehrane i tjelovježbe. Ako ste zabrinuti da nešto nije u redu, obratite se svom liječniku.
Izvor fotografije: Pexels.com