Grijanje na drva: savršen način da se ugrijete ove zime

Tražite li način da ugrijete dom bez straha od velikih računa za struju ili plin? Grijanje na drva savršeno je rješenje! Ne samo da je ova vrsta grijanja pristupačna i učinkovita, već je i nevjerojatno komforno i nostalgično. U ovom članku istražit ćemo prednosti grijanja na drva, te kako sigurno i učinkovito koristiti ogrjevno drvo u svom domu. Ukoliko ste spremni za grijanje nastavite čitati kako biste saznali više o tome kako se možete grijati na drva za ogrjev!

Prednosti grijanja na ogrjev

Grijanje na ogrjev odavno je popularan izbor mnogih kućanstava, a lako je vidjeti zašto. Ogrjevno drvo je obnovljivi izvor energije, što ga čini ekološki prihvatljivim i isplativim načinom grijanja vašeg doma. Najveća prednost korištenja drva za ogrjev za grijanje vašeg doma je to što ono pruža stalan i pouzdan izvor topline. Budući da je drvo prirodan materijal, lako ga je paliti i održavati, a uz dobru pripremu nećete morati brinuti da ćete ostati bez goriva usred zime. To je također učinkovit način grijanja vašeg doma, jer drvo zadržava toplinu bolje od drugih izvora energije.


Osim svoje učinkovitosti, grijanje na ogrjev pomaže i u stvaranju ugodne atmosfere u vašem domu. Ništa bolje od sjedenja oko zapaljene vatre u hladnijim mjesecima. Osim toga, dim iz drva stvara jedinstveni miris koji može pomoći da se vaš dom osjeća još ugodnije. Sve u svemu, grijanje na ogrjev odličan je način da vaš dom bude topao i udoban tijekom zimskih mjeseci. To je učinkovit, ekološki prihvatljiv i isplativ način da ostanete ugrijani tijekom cijele sezone.

PROČITAJTE  Projektiranje montažnih kuća

Najbolja vrsta drva za grijanjeKada je riječ o grijanju vašeg doma, vrsta drva koju koristite je presudna. Različite vrste drva izgaraju različitim brzinama, a neke vrste proizvode više topline od drugih. Tvrdo drvo poput hrasta, bukve i jasena idealno je za grijanje doma jer će dugo gorjeti i stvarati puno topline. Mogu se koristiti i četinari kao što su bor i cedar, ali oni brže gore i proizvode manje topline. Važno je napomenuti da drvo treba dobro osušiti prije upotrebe, jer će to smanjiti dim i poboljšati ukupnu učinkovitost vatre. Drvo prije korištenja trebalo bi skladištiti i sušiti najmanje 6 mjeseci.

Kako spremiti svoje drvo za ogrjev

Pravilno skladištenje drva za ogrjev ključno je za uspješno loženje i održavanje vatre tijekom zime. Drvo za ogrjev uvijek treba skladištiti na suhom mjestu daleko od bilo kakve vlage. To može uključivati držanje drva iznad zemlje ili čak ulaganje u šupu za ogrjev. Držanje drva za ogrjev od tla spriječit će da drvo postane vlažno zbog vlažnog okruženja blizu tla.

Osim što držite drva za ogrjev iznad tla, trebali biste se pobrinuti da budu pokrivena što je više moguće. To se može učiniti s ceradom ili bilo kojim drugim pokrivača. Ne samo da će to drvo za ogrjev održati suhim, već će ga i zaštititi od oštećenja vremenskim nepogodama. Obavezno redovito pregledavajte svoja drva za ogrjev i zamijenite ona koja počinju trunuti ili pokazuju znakove oštećenja.

PROČITAJTE  5 savjeta za odabir savršenog vrtnog kamina.

Nakon što ste drva za ogrjev uskladištili na suhom mjestu, morat ćete se pobrinuti da su lako dostupna kada trebate zapaliti vatru. To znači da biste trebali organizirati svoja drva za ogrjev na takav način da možete lako zgrabiti ono što vam je potrebno kada dođe vrijeme za paljenje vatre.

Ako su vaša drva za ogrjev organizirana na uredan način, tada nećete morati gubiti vrijeme tražeći pravi komad drveta kada pokušavate zapaliti vatru. Pravilno skladištenje drva za ogrjev može biti od velike važnosti kada je u pitanju uspješno loženje tijekom zime.

Pobrinite se da svoje drvo držite podalje od tla i na suhom mjestu te ga uvijek držite pokriveno kada nije u upotrebi. Osim toga, pobrinite se da svoja drva za ogrjev skladištite na lako dostupnom mjestu kako biste mogli brzo zgrabiti ono što vam je potrebno kada dođe vrijeme za paljenje vatre. Imajući ove savjete na umu, moći ćete uživati u toploj vatri tijekom cijele sezone!

Najbolji način za paljenje vatre

Paljenje vatre je vještina koja zahtijeva malo vježbe, ali kada je savladate, imat ćete pouzdan i učinkovit način da svoj dom zagrijete. Da bi vaša vatra gorjela učinkovito i sigurno, slijedite ove korake:

  1. Pripremite drva za ogrjev. Počnite tako što ćete cjepanice podijeliti na manje komade, jer će ih tako lakše zapaliti. Pobrinite se da skupite dovoljno drva da vatra gori što duže.
  2. Sastavite vatru. Najprije stavite drva za potpalu — male grančice i štapiće — u kamin ili ložište. Zatim posložite veće cjepanice na vrh loženja u obliku kule ili brvnare. To će osigurati da vatra bude opskrbljena s dovoljno kisika za učinkovito gorenje.
  3. Dodajte malo pokretača vatre. Novine, osušena trava, voskom natopljeni karton ili drugi zapaljivi materijali pomoći će vam da zapalite vatru. Postavite ove predmete oko drva za potpalu i između cjepanica.
  4. Zapalite drva za potpalu i novine šibicom ili upaljačem. Nemojte koristiti benzin ili druge lako zapaljive tekućine, jer je to izuzetno opasno. Nakon što se vatra zapali, odmaknite se i uživajte u toplini.
    Uz malo vježbe, uskoro ćete paliti vatru kao profesionalac. Obavezno uvijek poduzmite sigurnosne mjere i nikada ne ostavljajte vatru bez nadzora.
PROČITAJTE  Keramičke pločice: izdržljiv izbor za vaš dom

Drva su odličan izvor topline

Grijanje na drva odličan je način da se ugrijete. To je lako dostupan, isplativ i održiv izvor energije na koji se možete osloniti. Ne samo da je to ekološki prihvatljiv izbor, već također pruža ugodnu i udobnu atmosferu. S pravom vrstom drva, pravilnim skladištenjem i odgovarajućim tehnikama osvjetljenja, lako možete koristiti ogrjevno drvo kao izvor topline ove sezone. Bez obzira koju vrstu sustava grijanja imate, ogrjevno drvo može biti odličan dodatak vašem domu i pružiti toplinu i udobnost vašoj obitelji.

Photo by Mikhail Nilov

Srodni sadržaj